Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Ostatní

Stavební spoření vs investice do akcií

Stavební spoření i investování do akcií patří v Česku mezi populární způsoby uložení peněz. Obě varianty se hodí i pro lidi, kteří disponují menší finanční rezervou, kterou si mohou dát stranou pro budoucí zhodnocení. Pojďte se nyní podívat na srovnání stavebního spoření a akcií, abyste zjistili, jaká z variant vám bude více vyhovovat, popřípadě jak je navzájem kombinovat.

Jak funguje stavební spoření / investování do akcií

Než se pustíme do srovnání s názvem stavební spoření vs investice do akcií, je důležité nejprve pochopit, jak tyto způsoby zhodnocení peněz fungují.

Stavební spoření

Jak již název napovídá, stavební spoření lze přímo využít na výhodné financování úvěru na bydlení. Se stavebním spořením však můžete spořit i bez plánované hypotéky či bez budoucího nákupu nemovitosti, tudíž jen pro zhodnocení svých peněz. V takovém případě budete používat stavební spoření jako klasický spořicí účet, avšak s rozdílem, že větší zhodnocení peněž je zde vykoupené specifickým fungováním a podmínkami.

Testado radí

Stavební spoření je dobrým pomocníkem při financování úvěru, avšak zásadní je také vybrat výhodnou hypotéku.

Princip stavebního spoření je velice jednoduchý – zpravidla jednou měsíčně ukládáte na svůj spořicí účet předem dohodnutou částku. Je možné vložit jednu větší částku i v jiném intervalu než měsíc, dokonce existuje možnost na začátku vložit celou částku nad kterou uvažujete a ta se bude postupně rozkládat do spoření jednotlivých let. Vklady jsou úročeny jednou ročně a jednou ročně je k nim navíc připisována státní podpora. Pro její čerpání je však nutné dodržet vázací období, po které nesmíte od smlouvy odstoupit a stavební spoření zrušit. To je v současné době 6 let.

stavební spoření nebo akcie

Investice do akcií

Akcie jsou obchodovatelný cenný papír, který představuje podíl na kapitálu akciové společnosti. S jeho vlastnictvím jsou spojená práva, jako podílení se na chodu společnosti hlasováním na valné hromadě, ale také podíl na výplatě finančních prostředků společnosti zvaný dividenda. Jeho výše a frekvence vyplácení závisí na politice každé firmy – existují i akciové společnosti, které dividendy nevyplácejí.

Hodnota akcií, jakožto podílu na vlastnictví, se logicky mění spolu se stoupající a klesající hodnotnou společnosti. Ta závisí na tom, jak je daná „akciovka“ úspěšná na trhu, ale například i na celkovém stavu ekonomiky. Zájmem investora, který spekuluje s cenou, je prodat akcie dráže, než je nakoupil. Je samozřejmě rozdíl v tom, když spekulujete na krátkodobé výkyvy v ceně akcií, nebo když chcete akcie držet po dlouhou dobu a spoléháte na to, že jejich cena v průběhu času postupně poroste, protože se firmě bude dařit. K obchodování dochází primárně prostřednictvím brokera, my jsme v našem srovnání brokerů vybrali jako nejlepší volbu brokera XTB.

stavební spoření vs investice do akcií

Výhodnost (zhodnocení a riziko)

O výhodnosti rozhoduje jistota zisku a jeho výše. Zásadní rozdíl mezi spořením a investováním spočívá právě v poměru rizikovosti a zhodnocení. Se stavebním spořením máte větší jistotu, avšak pravděpodobně menší zisk. Akcie naopak dokáží peníze zhodnotit více, ale výnos zde není garantovaný a při špatné investici můžete i prodělat.

Zhodnocení

Inflace (neboli nárůst cen / snížení kupní síly peněz) je hlavním znehodnocovatelem vašich financí v průběhu času. Pokud chcete své peníze dlouhodobě uložit, musí jejich hodnota růst minimálně o hodnotu inflace.

Zatímco u investic do akcií při vložení peněz do ziskové společnosti není problém inflaci překonat, protože s nárůstem cen obvykle roste i obrat a zisk „akciovky“, stavební spoření svým úrokem již dlouhodobě úrovně inflace nedosahuje. Rozdíl pro dosažení ziskovosti zde alespoň částečně kompenzuje státní podpora. Ta však od roku 2024 byla snížená na polovinu (z 10 % částky, kterou sami naspoříte a maximálních 2 000 Kč za rok se mění na 5 % naspořené částky a maximálních 1 000 Kč za rok). Tím se, v Česku oblíbené stavební spoření, ještě více vzdaluje do pouhého vykompenzování inflace.

Pokud se podíváme na konkrétní čísla, v současné době (2024) se pohybuje úrok u stavebního spoření od 0,1 % do 4,5 % za rok. Akcie mají potenciál běžně dosahovat několikanásobku. Dle New York Stock Exchange patří mezi největší roční výnosy 2 433 % za 10 let (neboli 38,07 % za rok) a na burze Nasdaq například oblíbené NVDIA či Tesla dosahovali až 12 995,86 % a 2 128,14 % za 10 let (neboli 62,67 % a 38,35 % za rok). Pro porovnání jsme pro vás ještě přidali vývoj ceny inflace z dat Českého statistického úřadu:

jak porazit inflaci

Rizikovost

Akciové společnosti samozřejmě nejsou jen ziskové. Mohou krátkodobě nebo i dlouhodobě prodělávat. Na trhu seženete jak poměrně stabilní akcie, které řadu let postupně stoupají a pravidelně vyplácejí dividendy, tak také více rizikové akcie. Tyto sázky na neznámou, které mají potenciál vysokého růstu, mohou přinést opravdu vysoké zhodnocení stejně jako prodělek.

Pozor

Všeobecně platí, že čím vyšší riziko, tím větší možnost zhodnocení. Pokud vám bude někdo například v reklamách slibovat zaručený a mimořádný zisk, měli byste zpozornět. Buďto na slibované zhodnocení nedosáhnete, nebo na vás budou čekat nepříjemná překvapení v podobě podmínek a poplatků, či se dokonce může jednat o podvod s cílem okrást vás o peníze.

U stavebního spoření v žádném případě nehrozí, že byste o peníze přišli a měli v číslech méně, než jste do spoření vložili. Avšak nehrozí ani to, že byste nakonec bez dalšího nadrámcového vkladu vydělali výrazně více, než jste původně předpokládali. Dopředu si můžete spočítat, kolik po ukončení stavebního spoření získáte. Rizika však existují i zde:

Prvním problémem je, že mnoho lidí zapomíná na poplatky za založení stavebního spoření či za vedení účtu. Ty je nutné také do celkové výhodnosti zahrnout. Proto se o poplatcích a různých podmínkách vždy předem dobře informujte. Další riziko stavebního spoření pak souvisí s výše zmíněným malým zhodnocením a spočívá ve změně inflace v průběhu spořící doby – ač vám při uzavírání smlouvy bude vše hezky vycházet, pokud inflace vzroste nad rámec vašeho úroku, ve výsledku bude mít vaše naspořená částka sice vyšší číslo, avšak nižší hodnotu (nakoupíte za naspořený obnos méně, než kdybyste ho utráceli v průběhu času).

do čeho investovatAkcie nebo stavební spoření nebo kombinace?

Zatímco spoření si oblíbilo nad 50 % Čechů, do akcií investuje zhruba jen 20 % populace. Je zřejmé, že jistota a známý finanční produkt stále převažuje. Vysoká inflace a horší podmínky stavebního spoření však postupně nutí čím dál více lidí vyzkoušet i jiný typ zhodnocení peněz, který by nebyl vzhledem k inflaci prodělečný.

Při výběru správného brokera, který vám zprostředkuje snadné on-line obchodování s akciemi, zvládne technickou stránku obchodování každý. Rozhodně ale doporučujeme si přečíst více informací o investování do akcií, abyste se zvládli na trhu orientovat. Dobré jak také využít demo programy různých brokerů a vyzkoušet si investování nanečisto. Se sebevzděláním pro větší pravděpodobnost úspěchu vám pomohou také kurzy a knihy o investování.

Náš tip

Rozhodněte se, zda budete investovat pravidelně nebo jednorázově, dlouhodobě či krátkodobě a jakou celkovou strategii zvolíte. Připravili jsme pro vás samostatné články na téma investování dětem a investování na důchod.

Máte-li více volných finančních prostředků, můžete ve svém portfoliu kombinovat jak stavební spoření jako zálohu nebo jako skutečné spoření na bydlení spolu s akciemi, které (když budete úspěšní) dorovnají ztráty inflace a možná i vydělají. Diverzifikace portfolia pomáhá vykompenzovat poměr rizika a zisku. Kvůli vázacímu období stavebního spoření však nejde tyto dva způsoby kombinovat; tzn. nemůžete přelévat dle potřeby peníze ze spoření do investování a opačně. Pokud byste chtěli mít klasický spořící účet, ze kterého budete mít financi ihned k dispozici, musíte počítat s menším úrokem v porovnání se stavebním spořením.

Zajímavou kombinací je třeba XTB. Zde můžete investovat do akcií bez poplatku při měsíčním objemu do 100 000 EUR a přitom spořit při nevyužívání finančních prostředků; například při čekání a výhodnou investici. Úrok prvních 90 dní je dle měny 3,8 % pro EUR, 5 % pro USD a 4,5 % pro CZK. Po uplynutí 90 dní od otevření účtu jsou úroky 2 % po EUR a CZK a 2,5 % pro USD. Na rozdíl od stavebního spoření se tyto hodnoty připisují na účet každý měsíc (nikoliv ročně) a zároveň máte své finanční prostředky kdykoliv k dispozici.

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.5 (11 hlasů)

Autor článku

Katka Muchová
Katka Muchová

Profesně napůl redaktorka, napůl výcvikářka psů. Ve volném čase milovnice fotografování, umění, nových technologií a brouzdání po internetu, kde hledám informace o společenském dění a zajímavé produkty. Baví mě testování různých vychytávek a ráda s jejich výběrem pomáhám ostatním. Facebook redaktorky.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář