Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Služby

Investiční strategie. Jaké jsou a jak na ně.

Aby investování nebylo jen o náhodě a vkládání peněz stylem „pokus/omyl“, existují investiční strategie, které při správném přístupu zvyšují šanci na výnos. Ačkoliv nejsou žádným stoprocentním univerzálním návodem, zakládají se na logických předpokladech chování trhu a jedná se o postupy ověřené zkušenými investory.

Co je investiční strategie

Investiční strategie je celkový přístup, který investor používá k výběru, správě a prodeji investic, aby dosáhl svého cíle. Ten může být různý; například pravidelnost příjmu, maximalizace zisku nebo minimalizace rizika. Mnoho investičních plánů je založeno na optimální kombinaci dvou posledních cílů – vydělat co nejvíce s minimální šancí na ztrátu.

hlavní strategie investování

Nejznámější investiční strategie

Klasické a často používané investiční strategie pocházejí především z oblasti akciového trhu. Lze je však ve značné části případů stejně dobře aplikovat i na jiné druhy investic.

Hodnotová investiční strategie

Hodnotová investiční strategie se zakládá na hledání takových investic, které jsou aktuálně podhodnocené a na trhu nedostatečně oceněné. Očekávatelný je tudíž nárůst jejich ceny. Vybírají se již zavedené akciové spolčenosti (či jiné investice), které již mají nějakou hodnotu; nikoliv ty začínající.

Tato investiční strategie zpravidla dobře funguje v delším horizontu a vzhledem k časem dané hodnotě akciové společnosti nepatří mezi tolik riskantní. Výdělek se pohybuje dle načasování a budoucího růstu; všeobecně se řadí spíše ke středním.

typy investování: hodnotové

Růstová investiční strategie

Růstová investiční strategie se zakládá na hledání především takových investic, jejichž cena se může v budoucnu výrazně zvýšit. Typická je tato strategie například pro investování do startupů. Také se sem řadí investice, u kterých je očekávaná růst vzhledem k situaci na trhu, či akcie s celkově menší stabilitou a s většími cenovými výkyvy.

Zvýšení ceny sice není jisté, a tudíž se jedná o riskantnější strategii, zato při úspěchu dokáže přinést velké zhodnocení. Doba vkladu se může lišit dle rychlosti potenciálního růstu. Nejčastěji dochází k postupnému zvyšování ceny, takže spíše počítejte s delším časovým obdobím.

typy investování: růstové

Testado radí

Hodnotové a růstové investování je v mnoha ohledech vzájemným opakem, byť je mnoho lidí zaměňuje. Připravili jsme proto pro vás samostatný článek, ve kterém se na rozdíl mezi hodnotovým a růstovým investováním zaměřujeme.

GARP investiční strategie

Kompromis mezi hodnotovým a růstovým stylem pak tvoří takzvané GARP investování (growth at a reasonable price; růst za rozumnou cenu). V tomto případě vyhledáváte již stabilní akcie, které jsou podhodnocené, abyste zbytečně neriskovali se sázkou na neznámou, ale zároveň takové, které mají (například vzhledem ke změnám na trhu) také slušný potenciál růstu.

Investiční strategie následování trendu

Jednoduchý princip, který se také někdy nazývá strategie rozjetého vlaku. Nemusíte odhadovat budoucí vývoj a prostě jen investujete do takových aktiv, kterým aktuálně stoupá hodnota. Menší nevýhodou je nižší ziskovost, protože nikdy nenakoupíte na nejnižší ceně a při poctivém sledování trendu zpravidla ani neprodáte na nejvyšší. Plusem je, ve většině případů, rychlejší ziskovost než u předchozích strategií.

Indexová investiční strategie

Indexy jsou balíčky akcií, komodit či jiných aktiv, které se obchodují dohromady jako jedna položka, nejčastěji přes takzvané ETF. Výběrem takového balíčku můžete získat soubor investic, které mají v průběhu času společně s celosvětovou ekonomikou vzrůstající tendence. Výhodou je, že portfolio je již sestavené profesionály a vy tudíž nemusíte nic nakupovat – jedná se tudíž o styl pasivního investování. Tato strategie je málo riziková a slouží pro dlouhodobější zhodnocení peněz.

Náš tip

Pokud chcete pochopit, jak tento typ investování funguje, podívejte se na náš článek o ETF. Velký výběr indexů i mnohých ETF najdete u brokera XTB. Začátečníci zde ocení, že při měsíčním objemu do 100 000 EUR neplatí žádné poplatky..

akcie nebo stavební spoření

Dividendová investiční strategie

Akciové společnosti, které pravidelně vyplácejí dividendy (podíly ze zisku akciové společnosti), jsou pro mnoho investorů lákavé z hlediska stabilního a pravidelného příjmu. Při výběru konkrétních investic hraje roli stabilita firmy a historie dlouhého a vyrovnaného vyplácení. Jedná se o poměrně méně výnosné, zato minimálně rizikové investování.

Náš tip

Dividendy nejsou jediným pravidelným zhodnocením peněz. Stejně funguje také úrok z neinvestovaných prostředků, u kterého máte peníze vždy k dispozici pro budoucí výhodný vklad.

Samozřejmě dividendové akcie lze také zhodnotit budoucím prodejem, jelikož se jedná zpravidla o stabilní společnosti.

Tradingová strategie (krátkodobé obchodování)

Tato strategie spočívá ve vkladu vyšší částky a v nákupu / prodeji v krátkém časovém horizontu. Cílem je vydělat na malých pohybech a drobných cenových výkyvech. Není nutné plánovat na roky dopředu, ale na druhou stranu je zde důležitá dobrá analýza a také dostatek času na pravidelné kontrolování, zda již váš vklad dosáhl požadované výšky. Je u toho nutné mít zkušenosti a pracovat s technickou analýzou, jedná se o časově náročnou přípravu, proto se jedná se o rizikovou strategii, která je vhodná pro zkušené investory.

Jakou investiční strategii zvolit?

Výběr správné investiční strategie závisí na řadě faktorů, včetně finančních cílů, časového horizontu (dlouhodobé nebo krátkodobé investování), toleranci k riziku a znalostí investora. Výběr by se také měl odvíjet od toho, do jaké oblasti investujete. Ne každá strategie investování je vhodná pro každý trh a typ obchodování.

nejlepší investiční strategieVytváření individuální investiční strategie by mělo zahrnovat:

  • Seznámení se s nejběžnějšími investičními strategiemi a pochopení, jak fungují a čeho díky nim můžete dosáhnout.
  • Vytyčení cílů, které jsou realistické – především zvážení poměru zisku a rizika. Následně zvolení takové strategie, která jim nejvíce odpovídá.
  • Výběr konkrétního typu aktiv (akcie, ETF, dluhopisy, zlato a stříbro či ostatní komodity, nemovitosti, p2p půjčky nebo jiné typy), popřípadě vyřazení těch nevyhovujících vašim plánům / možnostem.
  • Zjištění situace na trhu a zhodnocení, do kterého typu i konkrétního investičního produktu vložit své peníze.
  • Výběr výhodného brokera (či jiného zprostředkovatele nákupu např. při nakupování drahých kovů).

Není samozřejmě nutné si vybrat jen jednu investiční strategii a té se striktně držet. Mnoho investorů naopak kombinuje různé strategie, aby vytvořili vyvážené a diverzifikované portfolio. Důležité je také pravidelně přehodnocovat a upravovat strategii v závislosti na změnách na trhu a osobních okolnostech.

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor článku

Katka Muchová
Katka Muchová

Profesně napůl redaktorka, napůl výcvikářka psů. Ve volném čase milovnice fotografování, umění, nových technologií a brouzdání po internetu, kde hledám informace o společenském dění a zajímavé produkty. Baví mě testování různých vychytávek a ráda s jejich výběrem pomáhám ostatním. Facebook redaktorky.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář